Kalendarium 2017

 
15 oktober
Beethoven, Stråkkvartett op 59 nr 1, "Razumovsky"
Berthod, Chamaïm för klarinett och stråkkvartett
Mozart, Klarinettkvintett i A-dur, K. 581
Samuel Berthod, klarinett
Weberkvartetten
Tingshuset, Enköping, kl. 15.00

14 oktober
Beethoven, Stråkkvartett op 59 nr 1, "Razumovsky"
Berthod, Chamaïm för klarinett och stråkkvartett
Mozart, Klarinettkvintett i A-dur, K. 581
Samuel Berthod, klarinett
Weberkvartetten
Finspångs slott, kl. 16.00

4 juli
Festivalen Musik vid Dellen:
Mozart, Pianokvartett, K. 493 i Ess-dur
Bartok, I det fria (1926), för solopiano
Brahms, Pianokvartett, op. 25
Bengt Forsberg, piano
Weberkvartetten
Norrbo kyrka, kl. 19.00

7-10 mars
Barnkonerter i Kammarmusikserien Tonande
Stockholm


15 januari
Eryilmaz, Dances of the Yogurt Maker
Shostakovich, Stråkkvartett nr 3 i F-Dur op.73
Beethoven, Stråkkvartett op 59 nr 1, "Razumovsky"

Sankt Petri Logen, Härnösand, kl. 15.00


Kalendarium 2016

30 oktober
Beethoven, Stråkkvartett op 59 nr 1, "Razumovsky"
Brahms, Intermezzo nr 2 i A-dur och Intermezzo nr 6 i ess-moll
ur Klavierstücke op 118, för solopiano
Schumann, Pianokvintett i Ess-dur, op.44
Love Derwinger, piano
Weberkvartetten
Norrtälje kyrka, kl. 16.00

15 oktober
Turkisk dans och Beethoven
Eryilmaz, Dances of the Yogurt Maker
Beethoven, Stråkkvartett op 59 nr 1, "Razumovsky"
Styrnäs kyrka, kl. 18.00

7 maj
Mozart, Sonat i A-dur för violin och piano, K. 526
Dvorak, Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op. 96 "Amerikanska"
Schumann, Pianokvintett i Ess-dur, op.44
Per Enflo, piano
Ronnie Weber, violin
Weberkvartetten
Hemvärnsgården, Östervåla

25 mars
Satser ur Haydn, Stråkkvartett, op. 51, "Die sieben letzten Worte unserer Erlösers am Kreuze"
Faurés Requiem
Litslena Kyrka, Enköping, kl. 15.00

23 mars
Haydn, Stråkkvartett, op. 51, "Die sieben letzten Worte unserer Erlösers am Kreuze"
Härnösands Domkyrka, kl. 19.30

20 februari
Dvorak, Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op. 96 "Amerikanska"
Busoni, "Indiansk dagbok", 4 stycken för solopiano
Ornstein, Pianokvintett
Bengt Forsberg, piano
Weberkvartetten
Allhelgonakyrkan, Stockholm

14 februari
Dvorak, Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op. 96 "Amerikanska"
Busoni, "Indiansk dagbok", 4 stycken för solopiano
Ornstein, Pianokvintett
Bengt Forsberg, piano
Weberkvartetten
Härnösand

13 februari
Dvorak, Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op. 96 "Amerikanska"
Busoni, "Indiansk dagbok", 4 stycken för solopiano
Ornstein, Pianokvintett
Bengt Forsberg, piano
Weberkvartetten
Sollefteå

11 februari
Dvorak, Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op. 96 "Amerikanska"
Busoni, "Indiansk dagbok", 4 stycken för solopiano
Ornstein, Pianokvintett
Bengt Forsberg, piano
Weberkvartetten

Stadshussalongen, Sundsvall

7 februari
Dvorak, Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op. 96 "Amerikanska"
Busoni, "Indiansk dagbok", 4 stycken för solopiano
Ornstein, Pianokvintett
Bengt Forsberg, piano
Weberkvartetten

Centrumkyrkan, Säffle, 16.00


Kalendarium 2015

5 december
Familjekonsert med musik av:
Mozart
Piazzolla
Sibelius
Dvorak
Södersten
Monti
Copland/Greene
Abba
Tingshuset, Enköping, kl. 16.00


7 november
Dafgård, klarinettkvintett, "Whims and Wizardry"
Sibelius, Stråkkvartett op 56, "Voces Intimae"
Brahms, klarinettkvintett op. 115
Samuel Berthod, klarinett
Weberkvartetten
Elimkapellet, Norrtälje

26 september
Piazzolla, Four for Tango
Prokofiev, Stråkkvartett nr 1, op 50
Sibelius, Stråkkvartett op 56, "Voces intimae"
Tångaskolans aula, Falkenberg, kl. 15.00


7 juni
Stockholm Early Music Festival
NeoBarock!
Konsert med musik av Pär Lindh
Weberkvartetten medverkar i ensemble under ledning av Pär Lindh
Finska kyrkan, Stockholm, kl. 17.00


17 maj
Janacek, stråkkvartett nr 1, "Kreutzersonten"
Högberg, "More is More" (2006)
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Enggården, Arvika kl. 16.00

29 mars
Haydn, ur Stråkkvartett, op. 51 "Jesu sju sista ord på korset"
Albinoni, Adagio i g-moll för stråkar och orgel
Musik av Schutz och König med Härnösands Domkyrkokör, Lars G Fredriksson och Weberkvartetten
Härnösands Domkyrka, Härnösand kl. 18.00

15 mars
Kammarmusikfestival
Högberg, "More is More" (2006)
Janacek, stråkkvartett nr 1, "Kreutzersonten"
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Tumba bruks musiksalonger, Tumba kl. 15.00

28 februari
Högberg, "More is More" (2006)
Prokofiev, Stråkkvartett nr 1, op 50
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Katarina kyrka, Stockholm kl. 18.00

14 februari
Högberg, "More is More" (2006)
S-D Sandström, String Quartet no. 4, Seven Pieces for String Quartet
Beethoven, stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Domkyrkans församlingshus, Karlstad kl. 16.00


9 februari

Högberg, "More is More" (2006)
Prokofiev, Stråkkvartett nr 1, op 50
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Missionskyrkan, Uppsala kl 19.00



Kalendarium 2014


23 november
Prokofiev, stråkkvartett nr 1, op. 50
Allan Pettersson, konsert för violin och stråkkvartett (1949)
Jonas Lindgård, soloviolin
Weberkvartetten
Skovgaardsalen, Malmö Konstmuseum kl. 14.00

31 juli-4 augusti
Musikfestspelen Korsholm, Finland

3 augusti
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Gade, Stråkoktett i F-dur, op. 17
Weberkvartetten
Artendekvartetten
Övriga artister:
Trio ZilliacusPerssonRaitinen
Vörå kyrka, kl. 19.00

1 augusti
Ramström, Acta Lapponica
S-D Sandström, String Quartet no. 4, Seven Pieces for String Quartet
Övriga artister:
Artendekvartetten
Baptistkyrkan, Vasa kl. 13.00

31 juli
Grieg, Stråkkvartett i g-moll, op.27
Weberkvartetten
Övriga artister:
Christer Sundqvist
Trio ZilliacusPerssonRaitinen
Artendekvartetten
Solf kyrka, kl. 21.00

21-25 juli
Gotland Chamber Music Festival

25 juli
Grand final!
Korngold, Pianokvintett i E-dur, op. 15
Staffan Scheja, piano
Christian Svarfvar, violin 1
Ronnie Weber, violin 2
Patrik Eriksson, viola
Jakob Koranyi, cello
Schubert, sats 2 ur Stråkkvintett i C-dur, D 956
Jakob Koranyi, cello
Weberkvartetten
m.m...
Övriga artister:
John Daszak, Roland Pöntinen, Elin Rombo, Terés Löf, Johan Ullén, Katarina Henrysson och Svante Henrysson
S:t Nicolai Ruin, Visby kl. 19.30


25 juli
Schubert, Stråkkvintett i C-dur, D 956
Jakob Koranyi, cello
Weberkvartetten
m.m...
S:t Nicolai Ruin, Visby kl. 12.00

24 juli
Kammarmusikkavalkad!
Stravinskij, Tre stycken för stråkkvartett (1914)
Piazzolla, Four for Tango, för stråkkvartett
Schumann, sats 2 ur Pianokvintett i Ess-dur, op. 44
Terés Löf, piano
Weberkvartetten
Korngold, sats 2 ur Pianokvintett i E-dur, op. 15
Staffan Scheja, piano
Christian Svarfvar, violin 1
Ronnie Weber, violin 2
Patrik Eriksson, viola
Jakob Koranyi, cello
m.m...
Bläse Kalkbruksmuseum, kl. 19.00

23 juli
Mozart, Adagio och Fuga i c-moll, K.546
S-D Sandström, String Quartet no. 4, Seven Pieces for String Quartet
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Gammelgarns kyrka, kll. 19.00

22 juli
Invigningskonsert, Musikaliska Kärleksbrev
Schumann, Pianokvintett i Ess-dur, op.44
Terés Löf, piano
Weberkvartetten
S:t Nicolai Ruin, Visby kl. 19.30

16 juli
Ramström, Acta Lapponica
Grieg, Stråkkvartett i g-moll, op.27
Väddö kyrka, Väddö, kl. 19.00

13 juli
Mozart, Adagio och Fuga i c-moll, K.546
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Adolf Fredriks kyrka, Stockholm, kl. 20.00

11 juli
Ramström, Acta Lapponica
S-D Sandström, String Quartet no. 4, Seven Pieces for String Quartet
Grieg, Stråkkvartett i g-moll, op.27
Elimkapellet, Norrtälje, kl. 19.00

16 mars
Mozart, Adagip och fuga i c-moll, K. 546
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Vilunda kyrka, Upplands Väsby kl. 16.00

30 januari
"En ropandes röst i öknen..."
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Pettersson, Konsert för violin och stråkkvartett
Jonas Lindgård, violin
Weberkvartetten
Sundsvall

29 januari
"En ropandes röst i öknen..."
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Pettersson, Konsert för violin och stråkkvartett
Jonas Lindgård, violin
Weberkvartetten
Sollefteå

28 januari
"En ropandes röst i öknen..."
Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Pettersson, Konsert för violin och stråkkvartett
Jonas Lindgård, violin
Weberkvartetten
Härnösand

18 januari

Beethoven, Stråkkvartett nr 14 i ciss-moll, op. 131
Brahms, Pianokvintett i f-moll, op. 34
Johan Fröst, piano
Weberkvartetten
Elimkapellet, Norrtälje, kl. 16.00





Kalendarium 2013


16-18 januari
Musikrazzia!
genom Skapande Skola
Skolor i Norrtälje kommun

21-22 januari
Överraskningsbesök genom Skapande Skola
Skolor i Vallentuna kommun

12-13 februari
Överraskningsbesök genom Skapande Skola
Skolor i Vallentuna kommun

16 februari
Five for tango!
Konsert med Marcelo Nisinman, bandoneon
Piazzolla, Five Tango Sensations
Nisinman, Sr. Tango
Piazzolla, Oblivion, Neu-bearbeitung von Marcelo Nisinman
Schwertsik, Adieu Satie op. 86
Piazzolla, Adios Nonino, Neu-Bearbeitung von Marcelo Nisinman
Eriksbergskyrkan, Uppsala , kl 18.00


17 februari
Five for tango!
Konsert med Marcelo Nisinman, bandoneon
Piazzolla, Five Tango Sensations
Nisinman, Sr. Tango
Piazzolla, Oblivion, Neu-bearbeitung von Marcelo Nisinman
Schwertsik, Adieu Satie op. 86
Piazzolla, Adios Nonino, Neu-Bearbeitung von Marcelo Nisinman
Elimkapellet, Norrtälje, kl 18.00

18 februari
Five for tango!
Konserter för högstadieelever
Norrtälje

13 april
Konsert på festivalen Nymus Live
Franzén, Stråkkvartett (1996)
Schnelzer, Stråkkvartett nr 1, "Djävulen i klocktornet"
Saariaho, Terra Memoria
Murberget, Länsmuseet Västernorrland,
Härnösand, kl. 15.00

28 juni
INSTÄLLD!!

Schnelzer, Stråkkvartett nr 1, "Djävulen i klocktornet"
Verdi Stråkkvartett i e-moll INSTÄLLD!!
Istället spelar Weber Duo (Ronnie och Ellinor) programmet Eskapader för två violiner,  med musik av Leclair, Rozsa, Telemann, Lindgren och Kattenburg.
Elimkapellet, Norrtälje, kl. 21.00


4  augusti 
Castelnuovo-Tedesco, Gitarrkvintett op. 143
Verdi, Stråkkvartett i e-moll
Boccherini, Gitarrkvintett nr. 4, D-dur, G.448
Georg Gulyas, Gitarr
Weberkvartetten
Elghammars slott


7 oktober
Klassiskt Tonande
Kammarmusikföreställning för barn
med skådespelaren Lena Nilsen
Capitol, Stockholm

8 oktober
Klassiskt Tonande
Kammarmusikföreställning för barn
med skådespelaren Lena Nilsen
Capitol, Stockholm

9 oktober
Klassiskt Tonande
Kammarmusikföreställning för barn
med skådespelaren Lena Nilsen
Capitol, Stockholm


13 oktober
Dvorak, Terzett i C-dur, op. 74, för två violiner och viola
Verdi, Stråkkvartett i e-moll
Junsele


18 oktober
Dvorak, Terzett i C-dur, op. 74, för två violiner och viola
Schumann, Märchenbilder, op. 113, för viola och piano
Milhaud, Sonat, op. 15, för två violiner och piano
Migot, Le paravent de laque aux 5 images,
för två violiner, viola och piano
Per Enflo, piano
Medlemmar ur Weberkvartetten
Enflos Musik Förening
Hemvärnsgården, Östervåla


30 november
Smetana, Largo sostenuto ur Stråkkvartett nr. 1 i e-moll,"Aus meinem Leben"
Vivaldis Gloria m.m...
Hille kyrka, Gävle, kl. 18.00


Kalendarium 2012

12 februari (söndag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Varbergs Teater, Varberg, kl. 19.00


18 februari (lördag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Weberkvartetten medverkar vid Åkerö Kulturfestivals årsmöte, Nyköping

19 februari
(söndag)

Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132

Kulturhuset Valfisken, Simrishamn, kl. 16.00

17 mars (lördag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132

Dunkers Kulturhus, Helsingborg, kl. 18.00

18 mars (söndag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132

Församlingshemmet, Landskrona, kl. 16.00

28-30 mars
Weberkvartetten spelar för barn i konsertserien Klassiskt Tonande


28 april
Jönsson, En Flamma Vaknar (2012) - Uruppförande!
Guerrero, Duo Seraphim & Pater Noster
Beethoven, Heiliger Dankgesang ur Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132

Storm, Hymne ur Schwarze Visionen (2011)
Eric Ericsons Kammarkör
Weberkvartetten
Håkan Ehrén, kontrabas
Dirigent Fredrik Malmberg
Immanuelskyrkan, Stockholm, kl. 16.00

29 april
Jönsson, En Flamma Vaknar (2012)
Guerrero, Duo Seraphim & Pater Noster
Beethoven, Heiliger Dankgesang ur Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132

Storm, Hymne ur Schwarze Visionen (2011)
Eric Ericsons Kammarkör
Weberkvartetten
Håkan Ehrén, kontrabas
Dirigent Fredrik Malmberg
Oscarskyrkan, Stockholm, kl. 16.00

25-28 juni
Båstad Kammarmusikfestival


25 juni
"Skattkammaren"
Fauré, Sonat nr 1 för flöjt och piano, op. 13
Beethoven, Duo för violin och gitarr, op. 129
Paganini, Sonat nr 2 för violin och gitarr
Beethoven, Grosse Fuge, op. 133
Tobias Carron, flöjt
Staffan Scheja, piano
Nils-Erik Sparf, violin
David Härenstam, gitarr
Weberkvartetten
Apelrydsladan, Båstad, kl. 18.00


25 juni
"American Night"
Beach, Pastoral för blåsarkvintett, op. 151
Barber, Summer Music för blåsarkvintett
Corea, Children's Songs för piano
Rzewski, To the Earth för talande slagverkare och fyra blomkrukor
Frank, Leyendas: An Andean Walkabout
Quintette Aquilon
Marianna Shirinyan, piano
Jonny Axelsson, slagverk
Weberkvartetten
Apelrydsladan, Båstad, kl. 21.00

26 juni
"Children's Corner"
Marsalis, Stråkkvartett nr 1 "At the Octoroon Balls"
Fauré, Dolly för fyrhändigt piano, op. 56
Debussy, Children's Corner för piano
Françaix, Tema med variationer för klarinett och piano
Weberkvartetten
Marianna Shirinyan, piano
Staffan Scheja, piano
Quintette Aquilon
Karin Dornbusch, klarinett
Apelrydsladan, Båstad, kl. 19.00

28 juni
"Peter och Vargen"
Prokofiev, Peter och Vargen (arr. David Matthews)
Recitation: Mark Levengood
Weberkvartetten
Quintette Aquilon
Ditlev Damkjær, kontrabas
Marianna Shirinyan, piano
Jonny Axelsson, slagverk
Apelrydsladan, Båstad, kl. 10.00

28 juni
"Peter och Vargen"
Prokofiev, Peter och Vargen (arr. David Matthews)
Recitation: Mark Levengood
Weberkvartetten
Quintette Aquilon
Ditlev Damkjær, kontrabas
Marianna Shirinyan, piano
Jonny Axelsson, slagverk
Apelrydsladan, Båstad, kl. 11.15

28 juni
"Mörker och Ljus"
Beethoven, 12 variationer G-dur för cello och piano
Ratkje, Stråkkvartett
Shostakovich, Preludium och fuga
Schnittke, Pianokvintett
Andreas Brantelid, cello
Marianna Shirinyan, piano
Engegårdkvartetten
Frode Haltli, ackordeon
Staffan Scheja, piano
Weberkvartetten
Torekovs kyrka, kl. 18.00

För mer info om Båstads Kammarmusikfestival 2012, klicka här.

7 september
Kammarmusikfest
Johannes Johansson, Studie för solovioloncell nr 3
Åsa Åkerberg, cello
Beethoven, septett i Ess-dur, op. 20

Schubert, pianokvintett i A-dur, D 667 "Forellkvintetten"
Terés Löf, piano
Mats Sindenius, kontrabas
Johan Ahlin, valthorn
Emil Jonasson, klarinett
Ivan Jurkovic, fagott
Weberkvartetten
Västerås konserthus, kl. 19.00

16 september
Schumann, Pianokvartett, op. 47

Brahms, Pianokvartett, op. 25

Terés Löf, piano

Weberkvartetten

Borås Konstmuseum, Borås, kl. 16.00 


22 oktober
Seminarium, Peter Lynes pianokvintett
Peter Lyne
Johan Fröst, piano
Weberkvartetten
Kapellsbergs musikskola, Härnösands Folkhögskola,. kl 13.00

23-24 oktober
CD-inspelning Peter Lynes pianokvintett
Johan Fröst, piano
Weberkvartetten
Själevads kyrka, Själevad

18 November
Schumann, Pianokvartett, op. 47
Brahms, Pianokvartett, op. 25
Terés Löf, piano
Weberkvartetten

Elimkapellet, Norrtälje, kl. 18.00

20 november
Schumann, Pianokvartett, op. 47

Brahms, Pianokvartett, op. 25
Terés Löf, piano
Weberkvartetten
Dalarnas Museum, Falun, kl. 19.00


Kalendarium 2011

6 januari
(torsdag)
Trettondagskonsert, "Solnedgången"
Suk, Meditation över en gammal tjeckisk hymn ”St Wenceslas”, op. 35a
Respighi, Il Tramonto (Solnedgången) för röst och stråkkvartett, P. 101
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Christina Höglund, sopran
Härnösands domkyrka , kl. 18.00

8 januari (lördag)
"Solnedgången"
Suk, Meditation över en gammal tjeckisk hymn ”St Wenceslas”, op. 35a
Respighi, Il Tramonto (Solnedgången) för röst och stråkkvartett, P. 101
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Christina Höglund, sopran
Torps kyrka, Fränsta, kl. 16.00

9 januari (söndag )
"Solnedgången"
Suk, Meditation över en gammal tjeckisk hymn ”St Wenceslas”, op. 35a
Respighi, Il Tramonto (Solnedgången) för röst och stråkkvartett, P. 101
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Christina Höglund, sopran
Njurunda kyrka, kl. 18.00

12 februari (lördag)
Suk, Meditation över en gammal tjeckisk hymn ”St Wenceslas”, op. 35a
Klaverdal, "The Sacred Family" för stråkkvartett och dator
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Rodenkyrkan, Norrtälje, kl. 16.00

19 februari (lördag)
Suk, Meditation över en gammal tjeckisk hymn ”St Wenceslas”, op. 35a
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Sofia kyrka, Stockholm, kl. 15.00

21 februari (måndag)
T. S. Eliot - Fyra kvartetter
"Fyra kvällar, fyra kvartetter. Fyra av våra främsta skådespelare
läser T. S. Eliots monumentala diktsvit som varvas med musik
framförd av fyra stråkvirtuoser i Weberkvartetten."


I. Burnt Norton, med Björn Granath
Beethoven, stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132


Forum Nutidsplats för Kultur, kl. 19.00
Sigtunagatan 14 (T-bana: S:t Eriksplan), Stockholm

3 mars (torsdag)
T. S. Eliot - Fyra kvartetter
"Fyra kvällar, fyra kvartetter. Fyra av våra främsta skådespelare
läser T. S. Eliots monumentala diktsvit som varvas med musik
framförd av fyra stråkvirtuoser i Weberkvartetten."


II. East Coker, med Krister Henriksson
Shostakovich, Stråkkvartett nr 8 i c-moll, op. 110

Forum Nutidsplats för Kultur, kl. 19.00
Sigtunagatan 14 (T-bana: S:t Eriksplan), Stockholm

10 mars (torsdag)
T. S. Eliot - Fyra kvartetter
"Fyra kvällar, fyra kvartetter. Fyra av våra främsta skådespelare
läser T. S. Eliots monumentala diktsvit som varvas med musik
framförd av fyra stråkvirtuoser i Weberkvartetten."


III. The Dry Salvages, med Agneta Ekmanner
Schubert, Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"

Forum Nutidsplats för Kultur
, kl. 19.00
Sigtunagatan 14 (T-bana: S:t Eriksplan), Stockholm

14 mars (måndag)
T. S. Eliot - Fyra kvartetter
"Fyra kvällar, fyra kvartetter. Fyra av våra främsta skådespelare
läser T. S. Eliots monumentala diktsvit som varvas med musik
framförd av fyra stråkvirtuoser i Weberkvartetten."


IV. Little Gidding, med Marika Lagercrantz
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130

Forum Nutidsplats för Kultur, kl. 19.00
Sigtunagatan 14 (T-bana: S:t Eriksplan), Stockholm

6-8 april
Weberkvartetten spelar för barn i konsertserien Klassiskt Tonande

EXTRA!
Weberkvartetten ersätter Dahlkvistkvartetten
17 april
(söndag)
Piazzolla, Tango Ballet
Szymanowsky, Stråkkvartett nr 1
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Kilbolokalen, Västerbykil, kl. 18.00

3-7 maj
Turné, Estrad Norr

3 maj, Birka Folkhögskola, kl. 12.15
4 maj, Skolkonsert, Palmcrantzskolan, Östersund, kl. 15.35
5 maj, Stockesalen, Frösön, kl. 19.00
6 maj, Gamla Kyrkan, Östersund, kl. 12.00


Szymanowsky, Stråkkvartett nr 1
Maros, Gitarrkvintett "PENTAFOGLIO"
Albeniz, Sevilla, sologitarr
Villoldo, El Choclo, sologitarr
Rodriguez, La Cumparsita, sologitarr
Boccherini, Gitarrkvintett nr 4 i D-dur "Fandango"

Georg Gulyas, gitarr

26 maj (torsdag)
Hahn, ”Lapplandia Triptyk”
Lindgren, ”Livets Jojk” (violinduo)
Ramström, ”Acta Lapponica”
Lars-Ánte Kuhmunen, jojk
Giron Sámi Teàhter, Kiruna , kl. 19.00

30 juni (torsdag)
Kammarmusikfestivalen i Stenungsund, Tjörn och Orust
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Ramström, Stråkkvartett, "Acta Lapponica"
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Stenungsunds kapell, Stenungsund, kl. 21.00

2 juli (lördag)
Åkerö Kulturfestival / Musik på Sörmländska slott och herresäten
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Ramström, Stråkkvartett, "Acta Lapponica"
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Åkerö säteri, Bettna, kl. 19.00

9 juli (lördag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Breds kyrka, Enköping, kl. 18.00

16 juli (lördag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Kungs Husby kyrka, Enköping, kl. 18.00

17 juli (söndag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Vaksala kyrka, Uppsala, kl. 18.00

24 juli (söndag)

Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Ramström, Stråkkvartett, "Acta Lapponica"
Haga kyrka, Sigtuna, kl. 18.00

26 juli (tisdag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Årsta Kyrksal, Enskede, Stockholm, kl. 13.00

27 juli (onsdag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Dalarö kyrka, Haninge, kl. 20.00

31 juli (söndag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Adolf Fredriks kyrka, Stockholm, kl. 20.00

7 augusti (söndag)
Piazzolla, Tango Ballet
Puccini, I Crisantemi
Mozart, Stråkkvartett nr 17 i Bb-dur, K. 458 "Jaktkvartetten"
Dvorak, ur Stråkkvartett nr 12 i F-dur, op 96, "Amerikanska"
Strängnäs domkyrka, Strängnäs, kl. 19.00

28 augusti (söndag)
Hoffman, Stråkkvartett nr 1 "The Blues"
Marsalis, Stråkkvartett nr 1 "At the Octoroon Balls"
Pythagoras Industrimuseum, Norrtälje, kl. 15.00

20 september (tisdag)
Stenhammar, Stråkkvartett nr 5 i C-dur, "Serenad"
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Sjöströmsalen, Artisten, Göteborg, kl. 19.00

24 september (lördag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Gerleborgsskolan, Hamburgsund, kl. 19.30

28 september (onsdag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Vara Konserthus, Vara, kl. 19.30

2 oktober (söndag)
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Pettersson, Konsert för Violin och Stråkkvartett (1951)
Jonas Lindgård, violin
Högalidskyrkans församlingssal, Stockholm, kl. 16.00

12 oktober (onsdag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Kalmar Slott, Gröna Salen, Kalmar, kl. 19.30

14 oktober (fredag)
Musik & mat!
Ett samarbete där musiken och middagen samspelar och ger en alldeles unik upplevelse.
Marsalis, Stråkkvartett nr 1 "At the Octoroon Balls"
I samarbete med Cedergrenska Tornet/Stocksundsgruppen
Mat & mingel från ca. kl. 16.00
Musik från ca. kl. 18.30
Cedergrenska Tornet, Stocksund

16 oktober (söndag)
Stenhammar, Stråkkvartett nr 5 i C-dur, "Serenad"
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Kulturcentrum, Ronneby, kl. 17.00

17 oktober (måndag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Skissernas museum, Lund, kl. 19.00

19 oktober (onsdag)
Stenhammar, Stråkkvartett nr 5 i C-dur, "Serenad"
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Beethoven, Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
Bibliotekets hörsal, Ängelholm, kl. 19.00

23 oktober (söndag)
Sandström, String Quartet No. 4, "Seven Pieces for String Quartet"
Bartók, Stråkkvartett nr 2, Sz. 67
Stenhammar, Stråkkvartett nr 5 i C-dur, "Serenad"
Kulturskolans aula, Växjö, kl. 16.00

29 oktober (lördag)
Lyne, Pianokvintett (uruppförande)
Johan Fröst, piano
Teatern, Härnösand, kl. 17.00


18 november (fredag)
Worship of self
Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
Folkets Hus, Hudiksvall, kl. 19.30

19 november (lördag)
Worship of self
Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
Nolaskolans aula, Örnsköldsvik, kl. 19.30

21 november (måndag)
Worship of self
Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
Aveny, Sundsvall, kl. 19.30

22 november (tisdag)
Worship of self

Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
Teatern, Söderhamn, kl. 19.00

23 november (onsdag)
Worship of self

Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
Metropol, Härnösand, kl. 20.00

24 november (torsdag)
Worship of self

Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
Folkets Hus, Umeå, kl. 20.00

25 november (fredag)
Worship of self

Lars Jansson Trio - Nordiska Blåsarkvintetten - Weberkvartetten
S:t Mikaelsgården, Lycksele, kl. 19.00
Radioinspelning!

27 november (söndag)
Återinvigning av Härnösands Domkyrka
Domkyrkan, Härnösand, 18.00
TV-inspelning!

Kalendarium 2010

6 januari (onsdag)
"Trettondagskonsert"
Mozart, Adagio och Fuga
Schubert, Stråkkvintett i C-dur
Stefan Moberg, cello
Domkyrkan, Härnösand, kl. 18.00

30 januari (lördag)
medverkan i "Äntligen vuxen" - Grand Finale
Technicus, Härnösand

14 februari (söndag)
Fredrik Sixten, En svensk Marcuspassion
Beethoven, ur Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Domkyrkan, Härnösand, kl. 18.00

21 mars (söndag)
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Schubert, Stråkkvintett i C-dur
Stefan Moberg, cello
Nolan Aulan, Örnsköldsvik, kl. 16.00

8 maj (lördag)
RSK:s årsmöte, Halmstad
Rózsa, Stråkkvartett nr 2, op. 38
Sven-David Sandström, Seven Pieces for String Quartet, String Quartet No. 4 (uruppförande)
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130

30 juni (onsdag)
Piazzolla, Tango Ballet
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Kyrkans Hus, Sundsvall, kl. 19.00

1 juli (torsdag)
Piazzolla, Tango Ballet
Schubert,Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"
Sköns kyrka, kl. 19.00

4 juli (söndag)
Piazzolla, Tango Ballet
Schubert,Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"
Själevads Kyrka, kl. 18.00

14 juli (onsdag)
Piazzolla, Tango Ballet
Schubert, Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"
Gamla Kyrkan, Östersund, kl. 19.00

16 juli (fredag)
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130
Murberget, Åvike Herrgård, Härnösand, kl. 13.00


19-25 juli
Kosterfestivalen

22 augusti
Mozart, Adagio och Fuga
Chopin, Pianokonsert nr 1 i e-moll
Shostakovich, Pianokvintett i g-moll op. 57
Johan Hugosson, piano
Fiholms Slott, kl. 16.00


7-26 oktober
Turné, Rikskonserter

7 oktober, torsdag, Luleå, Kulturens Hus, kl. 19.00
9 oktober, lördag, Bjästa, Nätra kyrka, kl. 18.00 OBS! Nytt datum!
11 oktober, måndag, Uppsala, Alfvénsalen, kl. 19.00
12 oktober, tisdag, Huskvarna, Kyrkan, kl. 19.00
13 oktober, onsdag, Arboga. Nicolai Kulturhus, kl. 19.00
15 oktober, fredag, Stockholm, Nybrokajen 11, kl. 19.00
17 oktober, söndag, Borlänge, Missionskyrkan, kl. 18.00
19 oktober, tisdag, Köping, Kulturhuset Folkets Park, kl. 19.00
21 oktober, torsdag, Arvika, Ingesunds Musikhögskola, kl. 19.00
22 oktober, fredag, Skinnskatteberg, Kulturhuset Korpen, kl. 19.00
24 oktober, söndag, Linköping, Länsmuseet, Wallenbergsalen, kl. 16.30
26 oktober, tisdag, Härnösand, Folkhögskolan, kl. 19.00

Program 7-24 oktober:
Rózsa, Stråkkvartett nr 2, op. 38
Sven-David Sandström, Seven Pieces for String Quartet, String Quartet No. 4
Beethoven, Stråkkvartett nr 13 i Bb-dur, op. 130

Program 26 oktober:
Rózsa, Stråkkvartett nr 2, op. 38
Lyne, Five Epigrams, op. 52
Lyne, Adagio, op. 47
Sven-David Sandström, Seven Pieces for String Quartet, String Quartet No. 4
Beethoven, Grosse Fuge, op. 133

8 november (måndag)
Piazzolla, Tango Ballet
Piazzolla, Four for Tango
Sven-David Sandström, Seven Pieces for String Quartet, String Quartet No. 4
Schubert, Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"
Residenset, Umeå, kl. 19.00

1 december (onsdag)
Klaverdal, "The Sacred Family" för stråkkvartett och dator
Ålsta Folkhögskola, kl. 12.00

11 december (lördag)
Boccherini, Allegro assai ur Stråkkvartett nr 1, op. 6
Puccini, I Crisantemi
Schubert, Andante con moto ur Stråkkvartett nr 14 i d-moll, "Döden och flickan"
Ravel, Allegro moderato - Très doux ur Stråkkvartett i F-dur
Beethoven, Molto Adagio - Andante - Heiliger Dankgesang eines Genesenen an die Gottheit, in der lydischen Tonart ur Stråkkvartett nr 15 i a-moll, op. 132
GT-lokalen, Sikås, kl. 18.00

16 december (torsdag)
"Grande Finale!"
Fem års projekt avslutas, och vi tackar för oss med en finalkonsert där vi presenterar höjdpunkter från åren som Quartet in Residence på Murberget, Länsmuseet Västernorrland

Ravel, ur Stråkkvartett i F-dur, I. Allegro moderato - Très doux
Ramström, ur Acta Lapponica - die Lappische Volksmusik, I. Calm, like by a campfire
El-Dabh, ur Metamorphosis and Fugue on Egyptian Folklore, I. Folklore
Klaverdal, "The Sacred Family" för stråkkvartett och dator
Schubert, ur Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan", II. Andante con moto
Narasimhan, Mohanallahari
Marsalis, ur Stråkkvartett nr 1 "At the Octoroon Balls", IV. Many Gone
Frank, ur Leyendas: An Andean Walkabout, VI. Coqueteos

Murberget, Länsmuseet Västernorrland, kl. 19.00





Kalendarium 2009

6 januari (tisdag)
Trettondagskonsert, "Mästare från Wien"
Wolf, Italienische Serenade
Webern, Langsamer Satz
Schubert, Rondo i A-dur, för violin och stråkkvartett
Mozart, Stråkkvintett i g-moll K. 516
Bengt-Eric Norlén, violin & viola
Härnösands Domkyrka, kl. 18.00

8 januari(torsdag)
"Mästare från Wien"
Wolf, Italienische Serenade
Webern, Langsamer Satz
Schubert, Rondo i A-dur, för violin och stråkkvartett
Mozart, Stråkkvintett i g-moll K. 516
Bengt-Eric Norlén, violin & viola
Gamla Teatern i Östersund

17 januari (lördag)
LJUDLAByrint etapp 1
Invigning av utställningen LJUDLAByrint
Uruppförande av specialskrivet verk
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand, kl. 14.00

20-23 januari
Barnföreställningar i utställningen "Ljudlab"

24 januari (lördag)
"Mästare från Wien"
Wolf, Italienische Serenade
Webern, Langsamer Satz
Schubert, Rondo i A-dur, för violin och stråkkvartett
Mozart, Stråkkvintett i g-moll K. 516
Bengt-Eric Norlén, violin & viola
Martin Luther salen, Kyrkans hus, Sundsvall, kl. 13.00

27-30 januari
Barnföreställningar i utställningen "Ljudlab"

1 februari (söndag)
"Laterna Musica- Bergman och musiken"
Konserthuset, Göteborg, kl. 14.00

8 februari (söndag)
Sixten, Tre Heliga Danser
Sixten, Chaconne
Härnösands Domkyrka, kl 16.00
Gustav Adolfs kyrka, Sundsvall, kl. 19.00

16-20 februari
"Se musiken och hör filmen"
Turné i Västernorrland
Musik till konstfilm, konstfilm till musik i samarbete med konstnärer

6 mars (fredag)
Musik av Frode Fjellheim
Samiska veckan, Umeå
Norrlandsoperans konsertsal, kl. 20.00

4 april (lördag)
LJUDLAByrint etapp 2
Invigning av Terassen
Improvisation!
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand

5 april (söndag)
Musik av Haydn och Stenhammar
Menzels orgelverkstad, Rö

19 april (söndag)
Sallinen, Stråkkvartett nr 3 ”Aspekter på Peltoniemi Hintriks sorgmarsch”
Piazzolla, Four for tango
Stenhammar, Stråkkvartett nr 4 i a-moll
Sigtunastiftelsen, Sigtuna, kl. 16.00

25 april (lördag)
Invigning av jubileumsutställningen Ångermanlands Hemslöjdsförening 100 år
Textilarkivet Västernorrland, Sollefteå

2 maj (lördag)
Sångarfest
Invigning av utställningen "Georg Hedberg"
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand, kl. 14.00

16 maj (lördag)
Kvinnliga amerikanska tonsättare
Crawford-Seeger, Stråkkvartett (1931)
Tower, Incandescent (2003)
Frank, Leyendas: An Andean walkabout (2001)
Nybrokajen 11, Stockholm, kl. 15.00

23 maj (lördag)
Stenhammar, Haydn
Musikdagar i Gryt, Elghammar slott, kl. 19.00

4-6 juni
Festivalen Holmgång
Med bl. a. Norrdans
Nyskrivet verk av Peter Lyne

1 juli (onsdag)
"Laterna Musica- Bergman och musiken"

Music Garden Festival, Warszawa, Polen

8 juli (onsdag)
"Five for tango" med Marcelo Nisinman, bandoneon
Musik av bl.a. Piazzolla och Nisinman
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand

9 juli (torsdag)
Musik vid Dellen
"Five for tango" med Marcelo Nisinman, bandoneon
Musik av bl.a. Piazzolla och Nisinman


15 augusti (lördag)
Kalvfestivalen
Konstfilmen "...nästan som en i familjen" av Astrid Göransson, musik Carin Blom

16 augusti (söndag)
Kalvfestivalen
Joan Tower, Incandescent
Reza Vali, String Quartet no 3
Albert Schnelzer, The Devil in the Belfry (uruppförande)

22 augusti (lördag)
Haydn, stråkkvartett op 77, nr 1
Albert Schnelzer, The Devil in the Belfry
Astor Piazzolla, Tango Ballet

Wifstavarvs kapell

17 september (torsdag)
"Tablas on Mozart" med Suranjana Ghosh, tabla
Mozart, stråkkvartett Bb-dur, KV 458; Ragas, arr. V.S. Narasimhan

Stadshussalongen, Sundsvall, kl. 19.00

20 september (söndag)
"Tablas on Mozart" med Suranjana Ghosh, tabla
Residenset, Härnösand, kl. 15.00

9 oktober (fredag)
"Laterna Musica - Bergman och musiken"
Vara Konserthus, Stora salen, kl. 19.30

30 november (måndag)
Konserten presenteras av föreningen Nymus

Hans-Erik Dahlgren, Stråkkvartett (2009) (uruppförande)
Crumb, Black Angels (Images I), Thirteen images from the dark land
Miklos Maros, Streichquartett Nr. 2 (2008) (uruppförande)

Härnösands Folkhögskola, Aulan, Härnösand, kl. 19.00

5 december (lördag)
"Djävulen i Klocktornet"
Mozart, Adagio och Fuga
Albert Schneltzer, The Devil in the Belfry
Astor Piazzolla, Four for Tango

Textilarkivet, Sollefteå, kl. 14.00





Kalendarium 2008

6 januari (söndag)
”Trettondagskonsert”
Tchaikovsky, Stråkkvartett nr 1 i D-dur, op. 11
Mozart, Pianokvartett i g-moll, K. 478
Johan Fröst, piano
Härnösands Domkyrka, kl. 18.00

12 januari (lördag)
”En blå konsert”
Larry Hoffman, Stråkkvartett nr 1, ”The Blues”
Wynton Marsalis, ”At The Octoroon Balls”
Sundsvalls museum, Kulturmagasinet (utställningen "Till Öar och Oceaner")

4, 6 och 7 februari
”Asagudar”, barnföreställningar
ur Aulis Sallinen, Stråkkvartett nr 3, ”Aspekter på Peltoniemi Hintriks sorgmarsch”

6 februari (onsdag)
Invigning av utställningen ”Från Sapmí till Murberget”
ur Johan Ramström, ”Acta Lapponica”
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand

15 februari (fredag)
Aulis Sallinen, Stråkkvartett nr 3, ”Aspekter på Peltoniemi Hintriks sorgmarsch”
Gabriela Lena Frank, ”Leyendas: An Andean walkabout”
Edvard Grieg, Stråkkvartett nr 1 g-moll, op. 27
Centrumkyrkan, Säffle

16 februari (lördag)
Aulis Sallinen, Stråkkvartett nr 3, ”Aspekter på Peltoniemi Hintriks sorgmarsch”
Gabriela Lena Frank, ”Leyendas: An Andean walkabout”
Edvard Grieg, Stråkkvartett nr 1 g-moll, op. 27
Fryksände kyrka, Torsby

17 februari (söndag)
Aulis Sallinen, Stråkkvartett nr 3, ”Aspekter på Peltoniemi Hintriks sorgmarsch”
Gabriela Lena Frank, ”Leyendas: An Andean walkabout”
Edvard Grieg, Stråkkvartett nr 1 g-moll, op. 27
Uddeholms Herrgård

3 mars (måndag)
Samiska veckan
”Människor i norr”
Gunnar Hahn, ”Lapplandia Triptyk”
Olof Lindgren, ”Livets Jojk” (violinduo)
Johan Ramström, ”Acta Lapponica”
Västerbottens museum, Umeå

12-14 mars
”Från Sapmí till Murberget”, barnföreställningar.
ur programmet "Människor i norr"

12 april (lördag)
Gunnar Hahn, ”Lapplandia Triptyk”
Johan Ramström, ”Acta Lapponica”
Edvard Grieg, Stråkkvartett nr 1 g-moll, op. 27
Kristbergs kyrka, Motala

19 april (lördag)
”Asagudar”
Aulis Sallinen, Stråkkvartett nr 3, ”Aspekter på Peltoniemi Hintriks sorgmarsch”
Hilding Rosenberg, Stråkkvartett nr 4
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand

29 april (tisdag)
Diplomkonsert: Stefan Moberg, cello
Johan Ramström, "Acta Lapponica"
Gabriela Lena Frank, "Leyendas - An Andean walkabout"
Wynton Marsalis, "At the Octoroon Balls"
Landstingssalen, Malmö rådhus

10 maj (lördag)
Konsert i utställningen "Insidan ut"
ur Joseph Haydn, Jesu sju ord på korset, op. 51, Hob.III:50-56
Frederick Tillis, Spiritual Fantasy nr 12
Ben Johnston, Stråkkvartett nr 4, "Amazing Grace"
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand

17 maj (lördag)
Gunnar Hahn, ”Lapplandia Triptyk”
Franz Berwald, Stråkkvartett nr 3 i Eb-dur
Johan Ramström, ”Acta Lapponica”
Berwaldsalen, Sandö

6 juni (fredag)
Torgkonsert
Stora torget, Härnösand

6  juni (fredag)
”Nationaldagskonsert”
Wirén, Stråkkvartett nr 3, op. 18
Lyne, Five Epigrams, op. 52
Lyne, Adagio, op. 47
Alfvén, Elegi, op. 49
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand

9-13 juni
Fabriksturné i Västernorrland

18 juni (onsdag)
Gunnar Hahn, ”Lapplandia Triptyk”
Alfvén, Elegi
Franz Berwald, Stråkkvartett nr 3 i Eb-dur
Sikåsbua, Sikås

15 september (måndag)
"I harmoni med oändligheten"
...“mit dem Unendlichen in Einklang stand“...

J. Brahms
Tre Intermezzi, op. 117
Stråkkvartett nr 3 i Bb-dur, op. 67
Pianokvintett i f-moll, op. 34
Johan Fröst, piano
Härnösands Folkhögskola

18-21 september
"I harmoni med oändligheten"
...“mit dem Unendlichen in Einklang stand“...

J. Brahms
Tre Intermezzi, op. 117
Stråkkvartett nr 3 i Bb-dur, op. 67
Pianokvintett i f-moll, op. 34
Johan Fröst, piano
Turné i Jämtland

27 september (lördag)
"I harmoni med oändligheten"
...“mit dem Unendlichen in Einklang stand“...

J. Brahms
Tre Intermezzi, op. 117
Stråkkvartett nr 3 i Bb-dur, op. 67
Pianokvintett i f-moll, op. 34
Johan Fröst, piano
Landskrona Kammarmusikförening

28 september (söndag)
"I harmoni med oändligheten"
...“mit dem Unendlichen in Einklang stand“...

J. Brahms
Tre Intermezzi, op. 117
Stråkkvartett nr 3 i Bb-dur, op. 67
Pianokvintett i f-moll, op. 34
Johan Fröst, piano
Caroli Kyrka, Malmö, kl.16.00

5 oktober (söndag)
"Laterna Musica - Bergman och musiken"
Hässleholm, Kulturhuset 16.00

9 oktober (torsdag)
Poesifestival, Härnösand
Svensk och persisk folkmusik
Danielpour, Swan song ur Stråkkvartett nr 4, "Apparitions"
Vali, ur Stråkkvartett nr 3

26 oktober (söndag)
Sixten, Chaconne för stråkkvartett
Sixten, Requiem, för kör och orkester
Härnösands Domkyrka

29 oktober
(onsdag)
"Laterna Musica - Bergman och musiken"
Västerås Konserthus, kl. 19.00

7 November
(fredag)
Föreläsningskonsert
Schubert , Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"
Härnösands Folkhögskola

9 november
(söndag)
Händel, Konsert för Orgel och Stråkkvartett
Schubert , Stråkkvartett nr 14 i d-moll, D. 810 "Döden och flickan"
Robert Brodacki orgel
Sollefteå kyrka

16 November
(söndag)
Schuberts Salonger
Musik av Schubert och texter av bl.a. Schubert och Goethe
med Karin Bengtsdotter Olsson, mezzosopran, Johan Fröst, piano, Anders Olsson och Lena Engqvist Forslund, recitation.
TV-inspelning för SVT inför publik, "Veckans konsert"
S:t Petri logen, Härnösand

19-21 November
Turné i Västernorrland
”Från Sapmí till Murberget”, barnföreställningar
Gunnar Hahn, ”Lapplandia Triptyk”

26 november
(onsdag)
Schuberts Salonger
Musik av Schubert och texter av bl.a. Schubert och Goethe
med Karin Bengtsdotter Olsson, mezzosopran, Johan Fröst, piano, Anders Olsson och Lena Engqvist Forslund, recitation.
Casino Cosmopol, Sundsvall

7 december
(söndag)
"Se musiken och hör filmen"
Musik till konstfilm, konstfilm till musik i samarbete med konstnärer.
Murberget, Länsmuseet Västernorrland, Härnösand, kl. 14.00

9-11 December
Turné i Västernorrland
"Se musiken och hör filmen"

Musik till konstfilm, konstfilm till musik i samarbete med konstnärer.

10 december (onsdag)
"Se musiken och hör filmen"
Musik till konstfilm, konstfilm till musik i samarbete med konstnärer.
Sundsvalls museum, kl. 19.00